Baťa 2019

Místo: Praha, Žofín
Produkce: IMA production
Stavba / Technická produkce: Smart production
Produkce fashion show: Advanced production
Fáze: Realizováno
Rok: 2019

Baťa & Žofín

Společnost Baťa se rozhodla oslavit 125. výročí firmy v paláci Žofín módní přehlídkou a expozicí obuvi. Vztah Žofína a Bati symbolizuje kontrast i návaznost dvou světů. Do přelomu století s doznívajícím klasicismem a stále živými obrozeneckými tendencemi, vstupuje Baťa jako nositel stylu 20.století. Z Nového světa se vrací se zkušenostmi s pásovou výrobou a inovativní průmyslovou logistikou i životním stylem. Do českého prostředí přináší funkční model etického kapitalismu a sociální uspořádání společnosti úzce spjaté s myšlenkami a architekturou často radikálního modernismu, funkcionalismu, konstruktivismu. Do světa antikizujícího klasicismu vstupuje strojová estetika elementárních abstraktních tvarů. Navržená instalace se dá vnímat jako symbol tohoto vztahu.

Expozice obuvi

Návrh expozice výstavy vychází z motta "Evolution of style". Podélné stojany odkazuje k pásové strojové výrobě - inovativnímu prvku, který Baťa přiváží z Ameriky do českého prostředí. Zároveň se stávají symbolem firemní "DNA", spojující dědictví minulosti se současnou produkcí. Jednoduchou, modernistickou tvarovost návrh rozvíjí dále do současného a futurologického vzhledu. Tak aby strojová poetika působila inteligentněji, průmyslový odkaz lehčeji, a proces výroby bot sofistikovaněji téměř jako v laboratoři budoucnosti.

Fashion show

Celková dispozice přehlídky je řešena jako podélná s orientací k nejatraktivnější stěně s galerií (podélným balkónem). Příchozího do velkého sálu vítá velkorysá podélná stěna v nativní červené Baťa barevnosti s logem, autentickými citáty zakladatele, expozicí muzejní obuvi a žánrovou fotografií. Ocitá se na corsu, bulváru, "přístavu", "na letišti před hangárem", před velkou cestou; Vnímá celkovou velkorysost klasicistního sálu s jeho objemnými lustry, ale v pozadí i nový velký svět průmyslově vzhlížejících konstrukcích trussů, pro potřebné technické instalace, pojatých jako vytyčené konzoly z galerie. Tímto řešením se podařilo vyhnout se objemným trussovým konstrukcím. Masivní měřítko tribuny zjemňují stolky s lampičkami a vytvářejí komornější, lodžiovou atmosféru. Předstěna na přehlídkovém molu kopíruje sedm oblouků arkády v přízemí, zakrývá nutné svislé konstrukce trussů a zároveň je využita pro mapppingovou projekci. Předstěnou kopírující oblouky z průsvitné textilie procházejí modelové a modelky směrem k divákům. Za účasti mappingu, světel z konzol i nasvícení vycházejícím z vnitřku konstrukce. Prostupy stěnou jsou doplněny lehkou geometrickou konstrukcí se svislými zářivkami, historickým obloukem tak symbolicky vstupuje nový svět.

Odkaz: Youtube video stream